Kategoriler
Psikoloji Yerellik İlkesi Zihin Felsefesi

Zihinbilimlerdeki Cevapsız Sorular – II

Önceki yazıdan devam edelim.

4- Beyninin yarısı (bir yarım küresi) alınmasına rağmen, normal-üstü “zeka” gösteren, bir başka deyişle Binet IQ testinden 115 ve üzeri alan insanlar var. (Rowe, 1937; Hebb, 1939; Karnosh & Gardner, 1940; McFie, 1961; Griffith & Davidson, 1966) Bunun da ötesinde, Fransa’da bir adamın beyninin sadece %10’u sağlam durumda, ancak IQ testinden 75 almış. (kaynak)

Bunlar açıklanması gereken veriler. Mevcut anlayışta, “Beyin = Zihin Organı”. Ancak eldeki veriler bu fikirle çelişiyor. Beyninin bir yarım küresi olmayan insanlar ortalama üstü zekalı olabiliyorlar.

Mevcut anlayışın bir uzantısı olarak, antropologlar ve sinirbilimciler, insan neden ve nasıl büyüdüğünü araştırıyorlar. Ancak, “büyümek” bir norma referansla tanımlanabilecek bir kavram. Elimizdeki norm ise Homo habilis ve Homo Erectus beyinleri. Evet, Sapiens beyni hem Habilis’ten hem de Erectus’tan daha büyük. Ancak, bu fark çoğunlukla aktarıldığı gibi “devasa” bir fark değil. (kaynak) Görüldüğü üzere, bazı hesaplamalara göre, sadece %10 diyebileceğimiz bir fark var beyin hacimleri arasında Erectus ve Sapiens’in. Yine, şunu da unutmamalıyız ki, Erectus atalarımız bizden çok daha ufaklardı. (kaynak)

Bu yazı dizisi devam ederse, göstermeye çalışacağız ki, beyin zihin organı değildir. Gizemli bir zihin organı yoktur hayvan vücudunda. Homo Sapiens formunun karmaşıklığı (eller, hassas parmak uçları, bipedal yürümek, ayrıntılı yüz ifadeleri, gelişmiş fonetik kabiliyet, vs.) insan beyninin büyüklüğünü açıklamak için yeterlidir. Ve, her türden “zihinsel süreç”, formun serbestilerine atıfla tanımlanabilir. Elleri olan ve bizim kadar farklı sesler çıkarabilen bir canlının çok karmaşık işler yapması “tesadüf” değildir, formun bir tezahürüdür.

Antropolojik olarak konuşursak da, Hominid beynine bu perspektiften bakmak çok verimli olacaktır. Çünkü, Hominid formu birçok anlamda “özdeş” diyebileceğimiz kadar aynıdır Homo Habilis’ten beri. Ancak, bazı anlamlarda değişmiştir (örneğin, gırtlak anatomisi, omuz anatomisi) ve bu değişimler artan beyin kütlesiyle nedensel ilişkiler içerisindedir. Benzer şekilde, “materyal kültür” de denklemin bir anlamda içinde olacaktır. Bundan 3.4 milyon yıl önce “taş balta” yapan Homo cinsi, iki milyon yıl önce ateşi kontrol etmeyi, bir milyon yıl önce ateş yakmayı, sonrasındaysa hızlı şekilde ip yapmayı, sal inşa etmeyi, derileri kıyafet olarak kullanmayı, olta ile balık avlamayı, ağlar örmeyi, kilden resimler ve heykeller yapmayı, alfabeleri keşfetmiştir. Tüm bunlar olurken formun nasıl değiştiğinin de bir hesabını verebilmek hayati öneme sahiptir. Bu türden bir çalışma elbette primatlara ve sonrasında memelilere ve daha da sonrasında tüm kordalılara genişletilebilir. Herhangi bir canlının sinir sisteminin toplam boyutu, formun duyu ve hareket serbestilerinin bir türevi olacaktır. [bkz. Encephalization Quotient]

Referanslar

Stuart Rowe, 1937, Mental Changes Following the Removal of the Right Cerebral Hemisphere for Brain Tumor

Donald Hebb, 1939, Intelligence in Man after Large Removals of Cerebral Tissue: Report of Four Left Frontal Lobe Cases

Louis Karnosh & James Gardner, 1940, An Evaluation of the Physical and Mental Capabilities Following Removal of the Right Cerebral Hemisphere

John McFie, 1960, The Effects of Hemispherectomy on Intellectual Functioning in Cases of Infantile Hemiplegia

Huw Griffith & May Davidson, 1966, Long-term Changes in Intellect and Behavior after Hemispherectomy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.