Kategoriler
Psikoloji

Odaklanma

Otçulları gözlemledikçe fark ediyorum ki çok daha dağıtık bir dikkatleri var. Aynı anda 7-8 şeye birden belki de odaklanmaya çalışıyor. Sürekli bir kulağı çalılarda, bir gözü siluetleri seçiyor… Her an kaçması gerekebilir ve ne zaman kaçmasının gerekeceğini söyleyecek şey gözleri, kulakları, burnu… Sürekli hepsini birden dinlemek zorunda.

Sonra avcıya bakıyorum. Avcı burnuyla koku almış ve ava öyle yaklaşmış olabilir. Ancak sonrasında burun, kulak vs çok daha az etkili. Gözleriyle odaklanıyor olası avına. Tek bir nesneye odaklanıyor o an. 7-8 farklı şeye dikkat etmek zorunda değil. Ve koşmaya başlıyor. Yine tek bir nesneye odaklanıyor genel hatlarıyla.

Kovalamaca sırasında da kovalayanın daha odaklanmış bir zihni olmak zorunda. Kaçan mecburen etrafı daha iyi irdelemeli, her kanaldan gelen veriyi değerlendirmeli. Kaçmaya çalıştığı doğrultudaki başka olası tehditleri sürekli gözlemlemek zorunda. Kulaklarıyla sürekli arkasından koşan hayvanın ne kadar uzakta olduğunu kestirmek zorunda. Araziyi okuyup kaçış yolu belirlemek zorunda. Avlanan öyle değil, daha net. Bir nesneye odaklanıyor sadece. Ve kurt gibi sürü halinde avlandıklarında bile aslında problem çok fazla değişmiyor. Sadece her bir kurdun odaklandığı nesne değişiyor. Veya odaklandığı nesneye göre kendisini konumlandırma şekli. Örneğin iki tanesi doğrudan geyiğe koşarken, iki tanesi 5-6 derece açıyla sağına doğru açılıyor. Bir diğer grup belki yolun kıvrıldığı yere doğru hücum ediyor. Geyik tüm bunlarla başa çıkmalı, her bir kurt ise sadece görevine odaklanmalı.

İnsana bakınca insanın da gözleri bir kurt veya kedininki gibi. Kafamızın önünde, aynı yöne bakıyorlar ve iki gözümüzle aynı anda bir nesneye odaklanabiliyoruz. Odaklandığımız nesnenin ne mesafede olduğunu çok büyük ustalıkla kestirebiliyoruz. Tüm zihnimiz tek bir nokta etrafında birleşiyor. Bir geyik için belki de hiçbir zaman mümkün olmayan bir deneyim. Her saniye etrafı dinlemesi, koklaması vs lazım belki de. İnsan formu bize odaklanmamız için büyük fırsat tanımış. Nesnelere odaklanmak günlük rutinimizin bir parçası. Sadece gözler değil, ellerin de konumuyla ilgili bu. Bir kozalağı alıp evirip çevirip farklı açılardan bakabiliyoruz mesela. Doğada bunu bu rahatlıkta yapabilecek çok az türden biriyiz. Bir şeylere odaklanmak genimizde var. Ve bu odaklanma yeteneği üzerinde çalışarak bir sürü şey yapıyor sapiens. Binlerce saat okuyan var. Bazı konuları inanılmaz derinden bilen var. Bir enstrümanı uzvu kadar iyi kullananlar var. Bence tüm bunları mümkün kılan odaklanma becerisi bir geyikle paylaşabileceğimiz bir şey değil. Bir ceylan bu şekilde odaklanamazdı bir nesneye. Çünkü zihninin tek bir nesnede birleşmesi gibi bir nosyon çok anlamlı değil onun için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.