Kategoriler
Felsefe

Kendine Dair

Her türlü site, forum, app, sanal sözlük vs artık ne varsa kullanıcıyı yani müşteriyi kendine daha fazla bağlamanın derdinde. Bunu en iyi yapanları da başarılı sayıyoruz. Twitter başarılı çünkü milyar kişi giriyor her gün. Instagram başarılı çünkü günde yüz milyon eser yükleniyor. EkşiSözlük başarılı çünkü günde iki milyon tık alıyor vs vs

Burada başarı sandığımız şey aslında ticari başarı. Etrafımızdaki nesneleri ticari başarıları ile değerlendiriyoruz. Ticari başarı önemlidir. Ancak olası sonsuz kriterden biridir başarı için tanımlanabilecek.

Burayı okuyan biri gidip de bir ağacı izlerse kendimi başarılı sayarım. Burayı okuyup da siyasete kafa yormayı azaltan bir kişi bile olsa bu site amacına ulaşmıştır. Burayı okuyup da eline bir enstrüman alan tek bir kişi bana yeter. Burada vakit geçirmeyin. Gerçek şeylerle uğraşın. Twitter instagram wordpress ekşisözlük vs avanaklaştırır, aynılaştırır. Onlara da bakalım elbette ama zaten sürekli onlara bakıyoruz. Biraz azaltmamız gereken bir noktadayız.

Neyi başarı saydığımız kendimize dair de çok şey söyler. Çok para kazanmayı başarı sayan bir sürü kişiyle tanıştım. Popüler olmayı isteyen gördüm. Diploma peşinde koşan binlercesini tanıdım. Ben de onlardan oldum. Onlardanım. Kendimde olmayan hiçbir şeyi göremezdim ki.

Başarı algım çok değişti. Karın kaslarımın güçlü olması daha önemli gelmeye başladı mesela. Dizlerimin sağlam olması çok daha önemli herhangi bir kurumun verebileceği herhangi bir diplomadan. Veya kabussuz bir uyku isterim milyon takipçi yerine. Amsterdam’a gitmek istemem otoparktaki kediye su vermem aksayacaksa. Üç yüz yıl önce yaşasam adını bile duymayacaktım Amsterdam’ın ama evimin önünde yine bir kedicik olacaktı. Ona yine su verecektim. Geçmiş ve gelecek aynılaşacaktı. Bazı Asya dillerindeki gibi zaman kipi düşecekti. Ben kediye su veren olacaktım. Kızılderili ismi gibi. Beriki parlak olanın peşinde koşan olacaktı. Bırakalım olsun. Kendimizden başka bir şeyi değiştirmeyi istemek önce kibirdir sonra kendini beğenmişlik. Kibirdir çünkü kendimiz dışında hiçbir şeyi değiştirmek bize kalmamıştır. Kendini beğenmişliktir çünkü bir şeyleri değiştirmek o şeyleri beğenmemek demektir. Hepimize şifa diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.