Kategoriler
Uncategorized

Genç Çiftlerin Ebeveynlik Trajedisi – I

Trajedya antik Yunan’da ortaya çıkmıştır. Sahneler için ve sahnelerde ortaya çıkmıştır. Yaptığı işten para ve statü kazanan profesyoneller icra etsin diye ortaya çıkmıştır. Matematiğin, mantığın, felsefenin, geometrinin… en çok ilerlediği çağın insanı ortaya çıkarmıştır. Tüm bunlara rağmen Yunan’ın en büyük trajedisi, trajedinin en güzel eserlerini ortalama Anadolu insanının çocuğuyla durduğu her saniye vermesidir.

Bugün ne yazık ki Anadolu insanının çocuğuyla geçirdiği vakit büyük dramdır, trajedidir, felaketin bir tık altıdır. Özellikle haftasonları tanıklık ederiz ancak her an her yerde ebeveyn ve çocuk bir araya geldiği gibi dram başlar. Ebeveynin çocuk yetiştirmekle ilgili herhangi bir fikri yoktur, çocuğun dizginlenmemiş enerjisi vardır, sosyal olarak hem ebeveyn hem çocuk iyi eğitilmemiştir ve olaylar gelişir…

Ebeveyn çocuğuyla vakit geçirmeyi bilmemektedir. Çünkü ebeveyn genelde eşiyle de vakit geçirmeyi bilmemektedir. Çünkü ebeveyn genelde kendi başına da vakit geçirmeyi bilmemektedir.

Kendi başınıza vakit geçirmeyi bilmiyorsanız gider bir kafeye oturursunuz veya arkadaşlarınızla buluşursunuz; yapacak sonsuz şey var. Eşinizle vakit geçirmeyi bilmiyorsanız da aynısı geçerli. Birlikte sinemaya gider kafeye gider üç beş saat oturursunuz, maksat vakit geçsin.

Lakin çocuğuyla vakit geçirmeyi bilmeyen insana gidecek pek yer yok, olanlara da herkes doluşmuş. Nerede en ufak bir çimenlik, beş altı aile gelmiş ufak bebesini ittiriyor bir yerlerden; anne selfie çekiyor, baba facetime yapıyor, instagramdan paylaşılıyor tüm bu şarlatanlık vs vs vs. Ufacık bir çimen parçası beş altı tane ailenin vahası oluyor anlayacağınız.

İnsanevladı akıllı. Hemen bu anlayışı ticarileştiriyor. Devasa yerler yapıyorlar, insanların pek kerametli bebeleriyle gelip de saatlerce vakit öldürebileceği. Devasa alışveriş merkezleri var. Çoğu üniversitenin kapalı alanından daha fazla kapalı alanı var çoğu alışveriş merkezinin. O kadar devasa yerler yapmış insanlık. Aynı anda otuz kırk bin kişiyi ağırlayabilecek yerler.

Aynı anda otuz bin kişi ağırladığınızda birkaç bin bebek de aramızda demektir. Birkaç bin aile trajedisinin yeni bölümünü oynuyor demektir. Dur oğlum, evladım koşma, almıycaz dediysek almıycaz, bak baban gelince ne yapcak seni şimdi, dur yavrum, sus kızım, yapma oğlum, çocuğum düz dur, uylama yavrum, aaaa…

Üstte anlattığım var ya, bu trajedinin yüzde biri değil daha, belki binde biri. Sadece örnek olsun diye sıraladık. İnsanımız ne yazık ki maaile bunun parçası oluyor işte. Hem de sürekli. Hem de bile isteye. Nasip olursa bunun dermanlarına kafa yoracağız birlikte. Hepimize şifalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.