Kategoriler
Uncategorized

Zenginlik ve Para

Konfüçyüs demiş ki imkanım olsa ilk olarak dili düzenlerdim. O da muhtemelen biliyordu bunun imkansız olacağını lakin yine de bir şeylere dikkat çekmek istiyordu.

Çoğu zaman düşünce sandıklarımız sadece kafamızda yankılanan kelimeler. Bir zamanlar bir yerlerde bir şeyleri anlamak için icat edilmiş kelimeler. Alan Watts diyor ki en özel en gizli sırlarınız düşünceleriniz arzularınız bile size ait değil. Çünkü birilerinin icat ettiği kelimelerle kavramlarla görsellerle şemalarla bakıyoruz dünyaya.

Modern klinik psikoloji mesela bayılıyor buna. Bir şeylere isim verme derdinde. Müşterinin gençliğinde bir travma varsa yüzü gülüyor mesela. Biliyor ki o travmayı bahane ederek üç yıl beş yıl sürdürecek bu tedavi adı altındaki şarlatanlığı. Hemen bir isim ve sebep veriyor müşterisine. Tek suçunuz erken olgunlaşmaktı diyor. Gariban müşteri de sarılıyor bu cevaba. Yıllar geçiyor zerre düzelme yok. Ne panik atağı azaldı ne değersizlik hissi ne eğik durması ne avuç terlemesi… ama devam ediyor bu asalak ilişki.

Paranın zenginlik olduğunu sanmak çocukken hoş görülebilecek bir aptallık. Belli bir yaştan sonra bırakmamız gereken iptidai bir inanç. Noel babaya inanmak gibi. On yaşından büyükseniz ve noel baba gelecek hediye bırakacak sanıyorsanız aptalsınız demektir. Etrafınızdaki dünyada bir hikaye uydurulmuştur ve siz ona inanmışsınızdır. Yirmi yaşını geçmişseniz ve paranın zenginlik olduğunu düşünüyorsanız, kusura bakmayın fakat siz biraz aptalsınız.

Zenginlik çok geniş bir kavramdır. Dinginlik ile benzeşir. Geniş anlamda iyi beslenebilmek demektir. Sağlığınız, beslenmeniz, sosyalliğiniz, eşle dostla aranız, egzersiziniz, sanatınız… yerinde demektir. Zengin insan tüm bunları başarmış insandır. Güzel beslenir. Güzel şeyler dinler. Güzel eyler. Hayvanla barışıktır. Bitkiyle barışıktır. Doğayla barışıktır. Kendisiyle barışıktır. Etrafını sever. Kendisini sever. Deneyimini sever. Güzelin peşindedir. İçindeki açlıklarla güreşmenin peşindedir onları takip etmek yerine. Hem şu an ölecekmiş gibi yaşar hem hiç ölmeyecekmiş gibi.

Zenginlik tüm bunlardır ve çok daha fazlasıdır. Para ise semboldür. Para ile satın alabileceğiniz yani o kağıda karşılık size verebilecekleri şeyler vardır. Kocaman ev alabilirsiniz. Kocaman araba. Bir kasa portakal. Bir kamyon portakal. Bir kamyonun kendisini bile alabilirsiniz. Ama yataktan çıkma arzusunu alamazsınız. İşinde gücünde olmayı alamazsınız. Güçlü karın kaslarını alamazsınız. Sakinliği alamazsınız. Yıllarca şiir okumuş birinin birikimini alamazsımız. Bir köpekle kediyle serçeyle dostluğu alamazsınız. Diş fırçası alabilirsiniz. Çanta olur. En pahalı çanta da olur. 50 ml’si 600 liraya parfüm de olur. Ancak güzel kokmayı satın alamazsınız. Sakin insan güzel kokar. Gergin insan litresi 12 bin lira eden parfümlerin ardına gizler korkusunun kokusunu. Korkularıdır içindeki açlıkla güreşmek yerine onun peşinden gitmesini sağlayan. Beğenilmemekten korkar. Aç kalmaktan korkar. İşsiz kalmaktan korkar. Üşümekten korkar. Yorulmaktan korkar. Terlemekten korkar. Tam da bunlardan korktuğu için hemen yorulur ve sürekli terler. Kaçtığınız şey siz sürekli bulur. En korktuklarınızla en haşır neşir olun. Para her an bir yerden gelebilir ama zenginlik onlarca yılda inşa edilir. İnsan zor olanın değil gösterişli olanın peşindedir. Bir kere yaşayacakken kolaya kaçma lüksümüz yoktur ki.

One reply on “Zenginlik ve Para”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.