Kategoriler
Uncategorized

Araba

Arabalara hep yol veririm. Araba alacak kadar acelesi varsa bırakırım geçsin.

Son 15 yılda araba sayısı 3 katına çıkmış hemen hemen. Herkes araba almak derdinde. Arabası olan da satıp daha yenisini almak derdinde. Bir tür kumar gibi. Battıkça batıyor insancıklar. Ve kumardan farklı olarak kazanma şansınız da yok. Yüz bin lira veriyorsunuz ve tebrikler bir arabanız var. A noktasından B noktasına iki tonluk bir aletle gitme zevkine eriştiniz.

Bizim gibi üretimde, sanatta, bilimde, endüstride geri kalmış milletlere ‘hurda’ satma yöntemidir arabalar. Alman’ın tek maaşıyla aldığı arabayı iki yıl para biriktirip alır Anadolu insanı. Buradaki aptallığı görmez. Gözü boyanmıştır. Araba erkeklik sembolüdür. Araba özgürlüktür. Araba kişiliktir. Araba cesarettir. Böyle üfürükten cümleler ezberlemiştir. Ve kendi kendine sorgulamaz da 150 yıl önce kimsenin arabası yoktu, kimse mi özgür değildi diye. Bir tane alet yapmıştır insanoğlu ve onun kölesi olmuştur bazısı.

Arabaya verecek kadar paranız varsa bir oturun soluklanın. Sakinleşin. Araba almak, araba alınacak kadar parayla yapılabilecek en saçma şeylerden biridir. Taso gibi etrafa saçsanız o parayı daha iyidir. En azından çoluk çocuk sevinir. Araba alınca elin almanına yediriyorsunuz iki üç yılda götünüzden ter akarak kazandığınız parayı.

Ama bunu böyle söylemezler. Herkes araba över. Sürekli araba övgüsü yapılır. Siyasiler ilk iş milyonluk araba alırlar. Diziden parayı kıran ilk iş milyonluk araba alır. Futbolcuların milyonluk arabası vardır. En alakasız yerin belediye başkanı bile beş yüz binlik arabaya biner. Daha altı kesmez beyimizi. Arabasız aksiyon filmi yoktur. Arabasız düğün olmaz. Arabasız erkeğe hemen sorulur ne zaman araba alacağı. Araba erkekliktir. Araba özgürlüktür. Herkese iki anahtar, biri ev biri araba…

Alman’ın gözündense hurda satılmıştır. Yenisi yapılır. Onun reklamı döner. O da satılır. Anadolu insanı çalışmış didinmiş beş yıl para biriktirmiş ve sonunda o özgürlüğüne o erkekliğine kavuşmuştur. Bir ay sonra bir üst model düşer aklına. Bir üst segment. Gün boyu araba sitelerinde gezer mercimek kadar kalmış aklıyla. Hamile eşiyle vakit geçirmez, çocuğuyla beş dakika oynasa bunalır, eş dost akrabanın hatrını bile sormaz ama oturur ve günde dört saat araba fiyatlarına bakar. Bir kere yaşayacaktır sadece ve zamanını bu zırvalara kölelik ederek geçirir.

Alman rahattır. Hurdasını satmıştır. Geri satmaya çalışsanız onda biri fiyattan almaz sizden. İnsanımız istiyor ki hem Alman’dan hurda alacak kadar aptal olalım hem de Alman kadar güzel yaşayalım. Bu ne yazık ki mümkün değildir. Alman hurda almayacak kadar akıllı olduğu için Alman olmuştur. Anadolu insanı da beş yıl para biriktirip hurda alacak kadar ferasetsiz olduğu için bu haldedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.