Kategoriler
Uncategorized

Sakinleşin

Çocuklarıma veya sevdiklerime tek bir şey söyleme fırsatım olsaydı, sakinleşmelerini isterdim. Sakin olmalarını söylerdim.

Her şey değişiyor. Devletler değişiyor. Yönetim şekilleri değişiyor. Kıyafetler, hastaneler, meslekler, arabalar, evler, insanlar… Sürekli değişiyoruz. Ve tam da bu yüzden söylenecek her şey bu değişime ayak uydurabilecek kadar sade olmalı.

Sakin olmak bu türden bir şey işte. Bin yıl önce bambaşka coğrafyadaki birine de sakin olmasını söylerdim ve büyük ihtimalle bir yerlere dokunurdu bu sözlerim. Çünkü sakin olmak onlarca şeyin panzehri.

Kaygılıysanız sakin olmalısınız. Endişeliyseniz de. Gerginseniz de. Korkmuşsanız da. Bitkinseniz de. Üzgünseniz de. Kızgınsanız da…

Her türlü zihinsel çukurun ilacıdır sakinlik. Güzel olansa sakinliğin çok fizyolojik bir şey olmasıdır. Fizyolojik demek, bir takım ufak rutinlerle kontrol edebiliriz demektir.

Nefes egzersizleri vardır mesela. Gün içinde mümkün olduğunca aldığınız ve verdiğiniz nefese odaklanmaya çalışırsınız. Nefes hayattır. Nefes bilinçtir. Ama aynı zamanda nefes bilinçsizdir, fark etmeden de nefes alırız gün boyu. İşte bu sebeple değerlidir. Biliçsizlikten bilince akıştır nefes.

Nefesine odaklanan insan kendine odaklanmıştır. Evet dünya korkutucu bir yerdir ancak bu ufacık alanda da olsa özgürdür ve hayattadır birey. Nefes bunun göstergesidir. Kanıtıdır.

Sevdiklerimizi kaybedebiliriz ve yeterince uzun yaşarsak kaybedeceğiz de. Bu korkutucu ve üzücü bir düşünce. Bir gün öleceğiz. Bildiğimiz gördüğümüz her şey yokluğa dönüşecek. Bu da korkutucu bir düşünce.

Bu türden düşünceler itiraf etsek de etmesek de hepimizi sürekli çok derinden de olsa kaygılandırıyor.

Halbuki sadece sakin olmalıyız. Şu an buradayım. Nefes alıyorum. Dünya çok güzel. Ufak bir esinti kaşıyor yüzümü. Güneş yansıyor bir yerlerden. İnsanlar var etrafımda. Hepsi bebekti bir vakitler. Birilerinin bebekleri. Masalar sandalyeler var etrafımda. Bir zamanlar çamdı meşeydi bazısı. Onlarca yıl dalları arasından süzüldü rüzgar. Benim tenime değen rüzgar belki de biraz önce bu masanın bir akrabasının dallarına sürünmüştü.

Lao diyor ki, sabah ταο’yu anlayan akşamında huzur içinde ölebilir. Hayat bir andır. Geçmiş de gelecek de kurgudur. O anı, şimdiyi, ele geçirebildikleri kadar mevcuttur bunlar. Evet kaygılarımız var ve evet çoğu bir gün başımıza gelecek. Ancak şu anı bunları düşünerek ziyan edemeyiz. Hayat bir andır. O da bu andır. Ve buradadır. Geçmişten dert taşımak, geleceğe kaygıyla bakmak… sadece şu anı yani hayatı kaçırmamıza sebep olur.

Sakin olun. Anda kalın. Nefesinize odaklanın. Kendinize odaklanın. Etrafınıza bakın. Güzel bakmaktır cennet. Siz güzelseniz cennet orasıdır. Sakin olunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.