Kategoriler
Psikoloji

Seri Katiller

Bundy, Gein, Gacy, Jack the Ripper, Zodiac, Hannibal…

Gacy, Berkowitz, Bundy, Gein, Kemper, Chikatilo, Manson, Garavito, Karındeşen Jack, Zodyak ve hatta Hanibal Lecter… Hepsine bir şekilde değineceğim bir yazı dizisi hazırlamayı planlıyorum.

Seri katilleri ve kültürdeki yansımalarını irdeleyeceğim. Seri katil nedir? Nasıl tanımlanır? Sadece Amerika’da mı vardır? Filmlerde veya romanlarda anlatıldığı gibi midirler? Sahi hangi film veya kitapta vardır seri katiller? Psikopat mıdırlar? Çok mu zekidirler? Nasıl yakalanırlar? FBI nasıl çalışır? Kurbanlarına neler yaparlar? Kurbanlarını nasıl seçerler? Şüpheli profili çıkartmak nedir? Seri katillerin psikolojisine dair neler biliyoruz?

İşte tüm bu sorulara ve benzerlerine giriş seviyesinde de olsa cevaplar bulabileceğiniz bir yazı dizisi hazırlayacağım kısmet olursa. İlgili kaynaklara da bolca referans vereceğim.

Seri katillerle ilgili böyle bir projenin ortaya çıkması da aslında “seri katil” dediğimiz şeyin psikolojik yönünü incelemem ve çok da “farklı” olmadıklarını anlamamla oldu. Seri katiller bildiğimiz şekliyle son 50-60 yıllık bir mesele. En azından o yıllardan bu yana FBI bunları bu şekilde kategorize edip çalışıyor. Daha öncesi de elbette var ancak “seri katil” terimi bile o dönemde ortaya atıldığı için mecburen ilk bakacağımız yer 1960-70’lerde FBI’ın Quantico’daki Davranış Birimi olacak. İlk kez buradaki çalışmalar ile seri katil patolojisi tek bir “şey” olarak ele alınmaya başlandı. Robert Ressler ve John E. Douglas temel kaynaklarımız olacak. Konuyu ilk çalışan saha ajanları arasında bu ikisi. İkisi de birçok kitap yazmış ve biz de o kitaplarda arayacağız bazı cevaplarımızı.

Merak edilenler

Seri katiller konusunu ilk olarak ne zaman merak ettim açıkçası hatırlamıyorum. Detektif hikayelerine, polisiyeye, Holmes’e, Dupin’e zaten ilgiliydim ancak sanırım sinemayla oldu seri katil hikayelerine ilgi duymam. Kuzuların Sessizliği, Se7en, Monster… Bir sürü filmde katilleri çok ayrıntılı planlar yapan, polisin her zaman birkaç adım önünde olan zeki insanlar olarak tasvir ediyorlar. Mecburen bir ilgi, merak ortaya çıkıyor sanırım.

İlk neyi nasıl merak ettiğimi dediğim gibi pek hatırlamıyorum, ancak insanlarla bu konuyla ilgili konuştukça fark ediyorum ki seri katillerle ilgili genel algı aslında olandan çok farklı. Kendi düşüncelerimin dönüşümünü hatırlıyorum sonra. Seri katilleri filmlerde, hikayelerde çok titiz, planlı resmediyorlardı ancak Ed Gein neredeyse deli denecek bir adamdı veya Jefrrey Dahmer neler yaptığını hatırlamayacak kadar sarhoş olup işliyordu cinayetlerini. Bazısı filmlerdeki gibi karizmatik ama bazısı görseniz zaten ürkeceğiniz tipler. Bazısı cazibesiyle kandırıyor kurbanını, bazısı kaba kuvvetle veya Bundy gibi hileyle.

Düşüncelerimin tam olarak nasıl değiştiğini, bu konuyu araştırdıkça nelerle karşılaştığımı tek tek tespit etmeye çalışmam çok zor. O yüzden kafama geldikleri şekliyle yazacağım. Kaynakları da ekleyeceğim ki okur kendi kararını versin burada söylenenlere mahkum olmasın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.