Kategoriler
Psikoloji

Depresyon

Depresyon üzerine kişisel bir öykü.

Herkes afili konuları almış. Biri bir kenarda sahiplenmiş felsefeyi, diğeri ormanı almış, ötekinin ne yazdığı belli değil. Bana da depresyon ve kediler kaldı sanırım. Sinema anlatacak kadar bilmem, müzik desen zaten kulağım yok.

Bugün depresyona bakalım. Avrupa’da 160 milyon kişinin depresyonda olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de antidepresan kullanan sayısı 8 milyon. Psikoloğa gelenlerin yarısından çoğu depresyondan dertli, hepsi de kendi tanısını daha gelmeden koymuş aslında. “Depresyondayım” diyor, “uyanmak istemiyorum, enerjim yok, hiçbir şeyden zevk alamıyorum, eskiden yaptıklarım boş geliyor.”.

Veya sevilmediğini düşünüyor. Hayatının anlamsız olduğunu. Değersiz hissediyor. Umudu kırılmış. Aradığını bulamamış.

swans

Bir tek klinikte değil bu insanlar. Trafikte, markette, sınıfta, bankada, sıra beklerken, otobüste, üst katta, yan sırada… Her yerde mutsuz insanlar var. Somurtarak gezen ve buna alışmış insanlar var. Kaçına depresyon tanısı konulduğunun veya kaçının antidepresan kullandığının bir önemi yok. Kaçının psikolojik danışmana gittiği de önemsiz. Depresyon bir isim sadece. Birkaç yüz yıl önce yoktu. Ama mutsuz insanlar vardı. Çaresiz hissedenler vardı. Umudu kırılmışlar, dokunsan ağlayacaklar.

Böyle olmamalıyız. Böyle bir lüksümüz olmamalı. Hayat bir hediye ve bu şekilde yaşayarak, sürekli böyle hissederek geçirmek bu hediyeye çok büyük saygısızlık olurdu. İşte yıllar önce çok ağır bir depresyon dönemi geçirirken bunları fark ettim. Herhangi bir kitapta anlatılacak türden veya psikoloji derslerinde öğretilen gibi bir deneyim değildi. Bunu kimse öğretemezdi. Kendim orayı görmeliydim. Ve gördüm de. O zaman anlam kazandı işte aslında yüzlerce kez okuduğum ama yüzeysel mânâsına takılıp kaldığım o hikayeler.

İşte bunları anlatmak istiyorum. Dışarıdan bakan biri için neredeyse hiçbir şey değişmemişken nasıl oldu da keyifli, mutlu birine dönüşebildim o kadar ağır geçen onca yıldan sonra. Bunları anlatmak istiyorum çünkü anlamak da istiyorum. Ben de henüz kavrayabilmiş değilim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.