Kategoriler
Felsefe Psikoloji

Olumsuz Düşüncenin Gücü

Olumlu düşünce sert bir lodossa, olumsuz düşünce tufandır. Continue reading Olumsuz Düşüncenin Gücü

Olumlu düşünmekle ve türevleriyle ilgili sayısız kitap vardır. Türlü hikayeler, başarı öyküleri, hayattaki anlam arayışına olumlu düşünerek verilen cevaplar, olumlu bakarak atlatılan hastalıklar… Milyonlarca satır yazılmıştır olumlu düşünmenin kerametlerini anlatan ve öven.

Olumsuz düşünme ve onun büyülü güçleri çoğumuzun ilgisini çekmez bir kitap malzemesi olarak. Olumsuz düşünceyi ve onun tüm maskelerini zaten bildiğimizi var sayarız. Bize lazım olan olumlu düşünmeyi öğrenmek. Diğerine bakmakla vakit kaybedemeyiz.

Lakin unuturuz ki olumlu düşünmenin gücü bir kasırgaysa, olumsuz düşüncenin gücü tufana denktir. Olumlu düşünerek hastalıklarını yenenler ufacık bir gruptur olumsuz düşünerek kendini hasta edenlerin yanında.

hole-2

Biz, olumsuz düşünmeye ve onun sayısız hilesine bakacağız. Nelerle kanımıza giriyor, nelerle aklımızı çeliyor, ne hileleri var, ne numaralar biliyor, kanımızdan nasıl atarız… bunlara bakacağız. Olumlu düşünmek ancak ve ancak olumsuz düşünmek ile birlikte ele alındığında anlamlıdır. Kavram bağlamında güzeldir. Bağlamı çeker alırsanız elinizde kalan şey kulağa hoş gelen safsatalar olacaktır.

Kendinizi değersiz veya yetersiz hissettiğiniz alanları düşünün. Bunların hangilerinde gerçekten niteliksizsiniz, hangilerinde kendinizi kandırıyorsunuz; kendinizi aşağı görüyorsunuz, yani olumsuz düşünüyorsunuz? İltifatlar aklımızdan çıkar gider ama işittiğimiz hakaretleri onlarca yıl sonra bile gerilerek, sinirlenerek hatırlarız. Haksızlığa uğramışlığın o hissi ilk günkü kadar tazedir. Elimizdekilere değil hep elimizde olmayanlara bakarız. Boyu kısa olan uzun olmak ister, boyu uzun olan “bir 5 cm daha kısa olsaydım keşke” der, evli bekarı kıskanır, bekar evlenip kurtulacağı günü bekler, kıvırcık saçını düzleştirir, düz olan perma yaptırır… Sürekli elimizde ne yoksa ona özeniyoruz. Ah o bir olsa, tüm dertlerim çözülecek. Biraz boyum olsaydı tüm kızlarla rahat rahat konuşurdum. Ah bir para olacak. Araba olsa ohoo, araba yok ki. İyi eğitim almadık ki. Elde ne yoksa onu konuşup, onu mazerete dönüştürüp duruyoruz.

İşte tüm bunlarla güreşeceğiz. Dövüşmeyeceğiz. Kavga etmeyeceğiz. Güreşeceğiz. Haşır neşir olacağız. Bir o bizi yere vuracak, bir biz onu. Ama yenmek yenilmek yok. Çünkü biz bu düşüncelerimizle aynı şeyiz zaten. Biz kendimizi nasıl görüyorsak, kendimizle ilgili nasıl düşünmek istiyorsak oyuz zaten. Bu ikisi farklı şeyler değiller. Aynı yerde aynı zamandalar. Aynı şey bunlar. Aynı nesnenin iki farklı yüzü bunlar. O yüzden güreşeceğiz işte. Kendimize döneceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.