Kategoriler
Botanik

Orman Notları – III

Çamların simetrilerine dair.

Çam ağaçları sürekli çatı yüksekliğini artırarak arada daha büyük boşluklar üreten ormanlar oluşturuyorlar. Çamlar sürekli uzuyor ancak altta kalan dallar güneş göremedikleri için kuruyup dökülüyorlar ve oluşan o minik iklim ve ekosistem gittikçe büyüyor.

Kırılan dallar, dökülen yapraklar (iğneler), kozalaklar aynı zamanda çürüyerek toprağa dönüşüyorlar ve orman tabanını sürekli yükseltiyorlar. 200 yaşındaki bir ağaç belki de fidanken yarım metre daha alçaktı taban.

Bu dalların dökülmesi gerekli ancak sadece kurumaları yetmiyor. Uzun süre bağlı kaldıkları gövdeden ayrılmaları için dışarıdan bir etki gerekiyor. Çoğu zaman bu rüzgar oluyor veya diğer dallar, düşen kozalaklar.

Bunları düşünürken ilginç bir şey fark ettim. Ormanda sürekli bir şekilde sıkışmış dallar sıkıştıkları yerden yay gibi fırlıyorlar. Birbirlerine takılmış dallar var yani ağaç gövdelerinde. Birbirleriyle iç içe geçmişler. Ve bazen birden ayrılıyorlar. Dikkatli izleyince anladım ki farklı dalların birbirlerine dolanması aslında kuruyan dalları hızlıca temizlemek için güzel bir strateji.

Yaş çam dalları genelde dümdüz, direkt ileriye uzanıyorlar. Ancak kurumaya başladıklarında ilginç bir üçlük ortaya çıkıyor. Bir miktar dal doğrudan aşağı doğru kuruyup kıvrılırken bir takım dallar sağa veya sola kıvrılarak, burgulanarak kuruyorlar.

Aynı ağaçtaki dalların hepsinin doğrudan aşağıya doğru kıvrıldığını düşünün. Hiçbiri diğerleriyle temas etmeyecektir. Karışma, birbirlerine takılıp kalma olasılıkları az olacaktır. Aynı şey tamamen sağ ve tamamen sol için de geçerli. Ancak bazı ağaçlarda yanyana (yakın) sürgünlerin sağ ve sol şeklinde denk geldiklerini ve birbirlerine doğru kıvrıldıkları için kolayca iç içe geçip rüzgarla kırılmaya daha yatkın hale geldiklerini gözlemledim.

fallenBranches

Bu stratejileri ve varsayılan mekanizmaları gözlemlemeye devam edeceğim. Doğru yöntemi arıyorum. Kırılmış dalların da hangi yöne burkulduğunu anlamanın bir yolu varsa onları da hesaba katmam gerekecektir. Aklıma gelen yöntemlerin ilki iç içe geçmiş dallara denk geldikçe hangi dizilim olduklarına bakmak ve belli bir sayıda örneklem sonrasında buradan genellemeler türetmek. Çekincelerimden bir tanesi farklı çam türleri. Sanırım ilk çalışmayı doğrudan seçilmiş ufak bir alanda yapmam gerekiyor.

Sağ ve sol kıvrımlar diyince elbette aklımıza eski dostumuz kozalak da geliyor. Kozalaklar da (ayçiçekleri gibi) sürekli sarmallar oluşturan yapılar. O sarmalların da doğrudan sağ-sol ayrımı mevcut. Bu da kafamın bir yerinde olmalı dalların simetrilerini incelerken.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.